Osoby, które nie zajmują się na co dzień budownictwem, nie zdają sobie sprawy jak ważne jest prawidłowo wykonane ocieplenie domu. Choć dotychczas do tego wykorzystywano bloki styropianowe, coraz częściej specjaliści decydują się na ocieplenie keramzytem, a dokładniej mówiąc kruszywem keramzytowym, które posiada szereg niezwykłych właściwości. Czym tak właściwie jest keramzyt i co aktualnie wiemy o tym materiale?
Ogólna charakterystyka keramzytu
Ocieplenie keramzytem to faktycznie dość popularne rozwiązanie w ostatnich latach, jednak zanim zdecydujemy się na wybór kruszywa keramzytowego, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat materiału i jego właściwości. Keramzyt jest niezwykle lekkim, ale bardzo twardym, materiałem budowlanym. Kruszywo to powstaje z gliny ilastej, którą wypala się w obrotowym piecu, w temperaturze sięgającej tysiąca dwustu stopni Celsjusza. Po wypaleniu otrzymujemy kuleczki o różnej średnicy (frakcjach), które mierzą od dwóch do dwudziestu milimetrów. Keramzyt przybiera porowatą powierzchnię wewnątrz, którą z zewnątrz otacza twarda skorupa.
Właściwości keramzytu
Keramzyt jest przede wszystkim niezwykle dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. To właśnie dlatego ocieplenie keramzytem domu czy mieszkania, stało się tak popularne na przestrzenii ostatnich paru lat. Dodatkowo, materiał ten jest odporny na substancje chemiczne, grzyby, pleśnie, a także szkodliwe działania gryzonii. To właśnie na skutek wypalenia masy plastycznej, dochodzi do całkowitego wyjałowienia keramzytu, dzięki czemu jest on niezwykle trwały i praktycznie niezniszczalny, nawet w bardzo złych warunkach.
Ocieplenie keramzytem stosuje się przede wszystkim w przypadku ocieplania podłóg. Dzięki wykorzystaniu keramzytu możemy bezpośrednio położyć warstwę izolacyjną na gruncie i zaoszczędzić na warstwach betonu. Keramzyt stosowany do ocieplenia powinien posiadać średnicę nie mniejszą niż dwadzieścia milimetrów i nie większą niż trzydzieści milimetrów. Ułożenie kruszywa na gruncie wymaga jednak ubicia, które gwarantuje stworzenie stabilnej i twardej powierzchni, na której może znaleźć się betonowa wylewka.