July 18, 2024

polski portal motoryzacyjny

Malowanie proszkowe to jedna metod lakierniczych zyskująca na popularności. Odpowiednio przeprowadzona gwarantuje nie tylko trwałość i stuprocentową przyczepność powłoki, ale również estetyczny efekt. 

Malowanie proszkowe możliwe jest przede wszystkim na elementach wykonanych z aluminium, stali, mosiądzu i żeliwa. Sam proces malowania proszkowego dzieli się na kilka etapów: przygotowanie elementu do malowania, nanoszenie farby oraz jej utwardzanie. W czasie przygotowania elementu jest on porządnie oczyszczony oraz zabezpieczony przed korozją. Nakładana później farba jest kładziona w jednej warstwie która jest odpowiednikiem kilku warstw farby tradycyjnej. Nałożona farba proszkowa zostaje poddana później procesowi utwardzenia w temperaturze między 140 a 200 stopni Celsjusza. Proces lakierowania metalowych elementów odbywa się w kabinie lakierniczej. Utwardzenie zachodzi w profesjonalnym piecu.

Ceny za malowanie proszkowe, w porównaniu do tradycyjnego malowania w pierwszym odczuciu jest droższe. Paradoksalnie okazuje się, że w dłuższej perspektywie jest wiele bardziej ekonomiczne. Ekonomiczność wynika z  niezwykłej trwałości powłok nałożonych metodą proszkową oraz ich walorów estetycznych, które nie wymagają ponownego malowania po latach, szczególnie jeśli mówimy tutaj o elementach narażonych na działanie czynników atmosferycznych, takie jak malowane proszkowo felgi. Dlatego patrząc na sprawę szeroko, koszty za malowanie proszkowe sumarycznie mogą się okazać niższe niż malowanie tradycyjne. Więcej na temat malowania proszkowego znajdziesz tutaj.

Malowanie proszkowe w województwie podkarpackim stosowane jest w wielu sferach. Najczęściej wykorzystuje się je w branża motoryzacyjna, gdzie farba proszkowa doskonale sprawdza się przy malowaniu felg, zderzaków czy listew dekoracyjnych. Znajduje też swoje zastosowanie znajduje też przy produkcji sprzętu RTV i AGD, maszyn rolniczych bądź wyposażenia ogrodów. W większości sklepów metalowe półki i regały pomalowane są właśnie w ten sposób. Przy malowaniu powierzchni metalowych jest to najciekawsze, najtrwalsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Wiadomości motoryzacyjne