March 4, 2024

polski portal motoryzacyjny

Zarówno na rynku europejskim, jak i naszym rodzimym, dostępnych jest wiele produktów, które powstały w Chinach. Niektórzy ludzie bardzo je sobie cenią za kompromis pomiędzy jakością a ceną, inni wręcz przeciwnie – z zasady nie kupują niczego, na czym zostało napisane “Made in China”. Czy ma to jednak przełożenie na wszystkie produkty? Jakiej jakości są chińskie silniki spalinowe i do czego można je wykorzystać?

Chińskie nie znaczy gorsze

W większości przypadków uprzedzenia do chińskich towarów wzięły się ze sklepów typu “wszystko po 2 złote”, gdzie jakość oferowanych produktów jest rzeczywiście wątpliwa. Jednak właśnie na tym polega koncepcja takich miejsc – klienci chcą zapłacić jak najmniej i to gra kluczową rolę. Wiedzą zatem, że kupione rzeczy są raczej krótkotrwałego użytku i godzą się na to.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z różnego rodzaju urządzeniami, maszynami czy technologią. W tych przypadkach niska cena bierze się nie z powodu gorszej jakości materiałów, produkcji czy fachowców. Jest ona konsekwencją niższych pensji wykwalifikowanych pracowników w tamtejszych warunkach. Chińskie produkty wyróżniają się niższą ceną również dlatego, że często nie są tworzone pod szyldem konkretnej marki lub powstają na zlecenie profesjonalnych firm, które jednak nie są znane na zachodnim rynku.

Doskonale taką zależność pokazuje silnik spalinowy Lifan.

Silniki wyprodukowane w Chinach

Silnik spalinowy Lifan produkowany jest w Chinach. Ma jednak dokładnie takie same właściwości, parametry techniczne oraz jakość wykorzystanych materiałów, dzięki czemu jest z powodzeniem stosowany jako zamiennik marek, takich jak Honda, Holida, Loncin, Kipor, Pezal, Zipper oraz Kaltmann. Ze względu na tańszą cenę i wiele możliwości zastosowania jest bardzo popularny na zachodzie, w Polsce natomiast dystrybutorem jest wyłącznie MS Engine.

Silnik spalinowy Lifan może być wykorzystywany jako napęd glebogryzarki, odśnieżarki, rębaka, wyciągarki, motopompy, generatora prądu, mini koparki czy gokarta.

Wiadomości motoryzacyjne