Zastanawiacie się nad fotelikiem tyłem do kierunku jazdy dla swojego dziecka? W takim razie musieliście spotkać się z wieloma mitami oraz obiegowymi opiniami na jego temat, które nie wiele mają wspólnego z rzeczywistością. Czytajcie nasz artykuł, by poznać więcej rzetelnych informacji o tym rodzaju fotelików samochodowych.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Jako rodzice zawsze szukamy takich rozwiązań dla naszych pociech, jakie zagwarantują im największe bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w przypadku jazdy samochodem z najmłodszymi. Każdy rodzic wie jak ważne jest dobranie odpowiedniego siedziska, a także że nie należy to do najłatwiejszych zadań, szczególnie przy wyborze nowego modelu.
Dlaczego właśnie fotelik tyłem do kierunku jazdy?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Jak pokazują testy zderzeniowe, którym poddawane są foteliki samochodowe – modele RWF, odznaczają się aż 5 krotnie większym bezpieczeństwem, niż klasyczne siedziska FWF. Robi wrażenie prawda? Kwestia ta nie podlega dyskusji już od prawie pół wieku, kiedy to testy przeprowadzone w Skandynawii, wykazały przewagę fotelików tyłem do kierunku jazdy. Warto zaznaczyć, że w Północnej Europie przewożenie najmłodszych dzieci w ten właśnie sposób jest prawnym obowiązkiem. W Polsce z roku na rok tego rodzaju fotele stają się coraz bardziej popularne wśród rodziców, którzy pragną zapewnić swoim dzieciakom maksymalne bezpieczeństwo na drodze. Świadczy o tym oferta sklepów w rodzaju Centrum Fotelików, wciąż rozbudowywana o najnowsze wersje fotelika tyłem do kierunku jazdy. (Ich przykładowe warianty znajdziecie pod poniższym linkiem: centrumfotelikow.pl/k/foteliki-rwf-tylem). Rodzice, pomimo różnego rodzaju obiekcji, o jakich piszemy w kolejnym akapicie, coraz bardziej przekonują się do takie sposobu przewożenia najmłodszych.
Otóż to, najmłodsi. O ile w przypadku starszych dzieci możemy mieć pewne wątpliwości, to przy niemowlętach nie ma żadnych. Powinny być one przewożone tyłem do kierunku jazdy, gdyż stanowi to dla nich potężną ochronę w czasie zderzeń. Dlaczego? Najmłodsze dzieci, które dopiero się rozwijają, są szczególnie narażone na urazy głowy oraz odcinka szyjnego. Jak pokazują testy, fotelik RWF chroni je lepiej, niż FWF w razie wypadku.
A co z wygodą?
Wielu rodziców ma obiekcje co do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej przytaczanym argumentem przeciwko jest ten o rzekomej niewygodzie pociechy w czasie jazdy. Chodzi przede wszystkim o to, że dziecko nie widzi rodzica, jaki siedzi za nim Jak pokazuje jednak doświadczenie wielu rodziców korzystających z foteli RWF nie sprawia to wcale, że dziecko czuje się niekomfortowo, czy też zaczyna płakać. Jeśli będzie jeździć w ten sposób od najmłodszych lat to w ogóle nie odczujemy tego problemu. Zresztą to, że fotelik jest zamontowany tyłem, nie znaczy że nie możemy monitorować dziecka w czasie jazdy, oczywiście nie zapominając o bezpieczeństwie na drodze za jakie odpowiada nie fotel samochodowy, ale przede wszystkim my sami. Warto o tym pamiętać przed tym, jak zabierzemy nasze dziecko w pierwszą podróż autem.